15 ביולי 2017

עצה לגבאיעצה 1: תסתום

תשתוק. נבחרת. נאמת. התראיינת. די. כדאי שתדע שאתה גרוע בזה במיוחד מול נתניהו ולפיד שיעשו ממך קרקס בתחום הזה. לכן אל תלך עימם לעימותים טלוויזיוניים ורדיופוניים.
מה כן תעשה? תסתובב בארץ, תדפוק על דלתות של אנשים. תציג את עצמך ותשמע מה על ליבם. אל תגיד אף פעם "את לא מבינה..." כפי שאמרת  לגאולה אבן-סער, גם כשבן שיחך באמת לא מבין. שים פוסטרים עם הבייבי פייס שלך בכל הארץ תחת הכותרת "איש משלנו".


עצה 2: תבהיר 

אמרת שאתה "נגד מינויים פוליטיים". מצוין. כדאי שתבהיר: תוקם ועדה ציבורית שלא יהיו בה אישים המעורבים בפוליטיקה. הוועדה  היא זו שתמנה את כל המנכ"לים, כל הדירקטורים, וכל בעלי התפקידים במגזר הציבורי כולל ברשויות מקומיות ושופטים. לשרים, חברי כנסת, ראשי רשויות מקומיות ושאר נבחרי ציבור לא תהיה סמכות לעשות מינוי כלשהו, למעט עוזר אישי. 

עצה 3: תעתיק

תקרא בבקשה את ההחלטות של ממשלת צרפת ובריטניה בדבר הפסקת מכירת רכב מנועי משנת 2040. הנה משהו שכשר להגנת הסביבה קל לך לאמץ אפילו ללא השקעת מחקר וזמן. תעשה את זה מהר לפני שנתניהו יעלה על הרעיון. ואם תתאמץ ותקרא את מה שכתוב כאן - תודיע על מס הקילומטרז' שיחליף את אגרת הרכב השנתית ואת מס הקניה על רכישת רכב. 

עצה 4: דבר עברית 

מספרים שהכנת תכנית ל"צמיחה". תעצור. אל תדבר כלכלנית יותר. אתה לא פקיד באוצר או מנכ"ל בזק. קח נושא ותדגים. עמיר פרץ הציע בעבר חוק שמי שמוכר מוצר יוכל לנקוב מחיר אחד בלבד. לך על זה. אם שמואל חרל"פ מוכר יונדאי 10 לסלב ב  5,000 שקל הנחה  זה יהיה המחיר לכל. הוט מציעה ל"מצטרפים חדשים" טריפל ב  250 שקל? זה יהיה מאותו רגע המחיר לכולם, כולל מנויים קיימים. במודיעין שופרסל מוכר אורז בסמטי ב  8 שקלים לקילו  זה יהיה המחיר גם באופקים. הבנק לא גובה עמלת עו"ש מפלוני עשיר? אפס עמלות יהיה המחיר של כולם. 

עצה 5: תרד ממרצ

הקולות שהכי קל להשיגם הם הקולות של מרצ. אבל אין בהם טיפה של תועלת פוליטית. אם למרצ 6 מנדטים ולמפלגתך 20 אז מצב שבו למרצ 0 ולך 26 לא מזיז שערה בישבן הפוליטי.
להפך, יש סכנה, בגלל שאתה חדש, שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה בבחירות הבאות. זה הפסד נטו של 3 מנדטים. לכן כשיגיע אליך פעיל מרצ להתנדב – שלח אותו בחזרה למפלגתו. ממילא למרצ אין חלופה פוליטית חוץ ממך. הם בכיס שלך. רד מהם.


עצה 6: ביי, ביי ברק

סביר שאתה רואה שאהוד ברק מנסה להיות האבא הפוליטי שלך. אתה חי כבר די שנים  כדי להבין שהמותג הזה בלוי. היתה לו שעה אחת יפה: הרגע שבו ניצח את בנימין נתניהו ב – 1999. אבל מהרגע שנבחר הוא היה כישלון (למעט בתבונה של יציאה מלבנון) מוחץ. אם ברק רץ מחר לבחירות הוא יזכה באותו מספר קולות כמו  בוגי יעלון.
איך אומרים לו שלום? במקום להצטרף למקהלה האנטי איראנית של נתניהו-הרצוג-לפיד-ליברמן תציע אופציה דיפלומטית. במקום להגדיר את איראן כאוייבת, תתייחס אליה כמו אל סעודיה: פוטנציאל להסדר. בצורה הזו אתה גם מבדיל עצמך מרוב הפוליטיקאים הממוסדים. ולענייננו - ברק יתקרר כי הוא הרי שותף מלא למקהלה שמתפרנסת מלקלל את איראן ולאיים עליה במלחמת גוג ומגוג.

עצה 7: עזוב את חבורת הזבל

חיים לוינסון מ"הארץ" מדווח כי בכוונתך לשנות את חוקת מפלגת העבודה כך שיו"ר המפלגה יוכל למנות, ללא בחירות, 4 מועמדים לרשימה לכנסת.
אם זה נכון אתה מצטרף לחבורת הזבל הכוללת את ליברמן, כחלון, לפיד, נתניהו ובמידה פחותה את ראשי ש"ס ויהדות התורה. ואנחנו חשבנו שמישהו הגון הגיע לפוליטיקה.
אז צא מזה, ומהר. אתה רוצה 4 אסים לרשימה? תציע להם להתמודד ותבטיח שתתמוך בהם. לבטל בחירות? זה בשביל זבלונים.
מה זה הגון? תגיע הערב לנופית ותחלק בכל תיבת דואר דף בחתימתך ועליו כתוב "ככה לא מתנהגים". וד"ל.

עצה 8: סדר במיסוי

מתברר שמערכת המס הישיר שלנו אינה כל כך פרוגרסיבית כפי שטוען משרד האוצר. ולכן, בין השאר, אינה מכפרת על אי השיוויון הבוטה שיש במסים עקיפים. יש הגיון כלכלי, שלא לדבר על טעם חברתי, בהגדלת  נטל המס הישיר, ובהפחתת העקיף. הנה ההצעה: לצד מדרגות המס הקיימות ייקבע שיעור מס ממוצע מינימלי. הוא יכול להתחיל ב 3% בהכנסות הנמוכות ביותר ולהגיע ל – 50% בעשירון העליון שם משלמים היום הרבה פחות.

עצה 9: חובב ספורט

בטח שמת לב שהדברים שאתה אומר לא מעוררים שום הד. בצדק. אתה די משמים בחוסר ההחלטיות ובהכללות שאתה פולט. אתה לא מחויב לשום דבר ספציפי. אז הנה הצעה להזיז דברים.
תודיע שאתה נגד הקצבות ציבוריות לספורט מקצועני. למה? יש הקצבה לשרברבים? לא! אז למה לשחקני כדורגל כן, כאשר חלקם בכלל עובדים זרים. לא הממשלה, לא הטוטו, לא הפיס, לא הרשויות המקומיות, גם לא הצבא שפוטר כדורגלנים מרוב השרות הצבאי, אף  גוף ציבורי לא ישים כסף והטבות בספורט מקצועני.
הממשלה תסייע רק לספורט חובבים. מסלולי הליכה וריצה ברחובות, מתקני כושר לציבור הרחב.
תראה איזה מהומת אדירים תהיה. ולגופו של עניין זו עמדה שמאלית מובהקת.


עצה 10: נכבה לסטימצקי

בראבו. לול התרנגולות הסניליות המתקרא "ועידת מפלגת העבודה" בחר בך כדיקטטור. אתה, בתבונה של תרנגולת, אמרת שזה צעד ראשון להחלפת השלטון. בטח הכניסו לך  LSD לתערובת. הגעת למעמדם המנהיגותי של נשיא מועצת מטומטמי התורה, אביגדור ליברמן, משה כחלון ויאיר לפיד. הצלחה אדירה.
הנה סיפור: לא מכבר סיפר לי חבר כי רשת סטימצקי מסרבת למכור את הספר "נכבה והישרדות" שכתב ד"ר עאדל מנאע. הלשון הרעה הוסיפה כי זה בגלל המילה נכבה.
עברו כמה ימים והלכתי לסטימצקי לקנות את הספר. אין. טרם הגיע. חיכיתי כמה שבועות ושוב אין. עדיין לא הגיע.  הלכתי לצומת ספרים ושם, לא יאומן, הספר הגיע.
אני לא נכנס יותר לסטימצקי.
ואתה? בן אדם או תרנגולת?

עצה 11: אל תנהל - תתיזם

חבר שלי שפגש בך התרשם שאתה כנראה מנהל מצוין אבל לא יזם. אם מציגים לך תכנית, תדע איך להפעילה ביעילות. אבל מאיפה תבוא התכנית? אם תתבסס על מצע המפלגה ועל פקידי הממשלה לא תגיע ליאיר לפיד כלומר לשומקום.

הפינה הזו מציעה לך עצות איך לחדש, לבלוט, לעורר תשומת לב. הנה עוד עצה. תודיע שאתה בעד הפחתת המע"מ ל 10%. במקום כסף ממע"מ אתה תגבה כסף ממזיקים.  מס גודש, מוצרי מזון עתירי שומנים, זיהום אוויר ומים, כריית חול, דירות למעט פטור של 3 מיליון לבעלי דירה יחידה.


עצה 12: אנטי ממלכתי

קראתי בסיפוק שדחית את ההזמנה להשתתף בכינוס מטורפי ההתנחלות שאירגנה מירי רגב לציון 50 שנות כיבוש/התנחלות. היו שהלעיזו כי סרבת לבוא רק בגלל שלא הציעו לך לנאום. לא יכול להיות.

הנה ההצעה. תמשיך להחרים. תחרים כל כנס "ממלכתי" שהממשלה הזו מארגנת. לא בגלל שאתה נגד טכסים שכאלה. אלא בגלל שאתה לא משתף פעולה עם ממשלה שהופכת  את הממלכתיות ללאומנות יהודית שגורמת לך ולכל אדם הגון, להתבייש.


עצה 13: תודיע


מאז הקמתה ישראל רוויה בשקרים. כנראה לא יותר מרוב מדינות העולם. אבל יש פה יהודים שמתיימרים להיות עם סגולה. אחד השקרים המתמשכים הוא איך מפצחים את גרעיני עפולה דווקא כמה קילומטרים דרומה מדימונה ועוד במפעל טקסטיל. מפליא שטכנאי שעבד שם, וסיפר בעולם שלא מדובר בגרעיני חמניות, נרדף גם אחרי שריצה את עונשו (בלי הקלת שליש על התנהגות טובה).
א-פרופו חתני פרס נובל לשלום השנה, תודיע שאתה הולך לחסל שקרים במיוחד שהם מוסכמים. למה? כי אתה מחזיק בדעה שיהודים הם לא תחמנים, אלא ישרים. וכי מרדכי ואנונו סיפר אמת שעליה נענש.

עצה 14: היוזמה הערבית

נכון, הרי אין פרטנר. ובואריאציה על דברי נתניהו, מה שאין גם לא יהיה. אבל אתה הרי לא רוצה להידמות לנתניהו. כי אם יש לקח מעניין למפלגה שלך הרי הוא  שבלהיות ימני הגוש של נתניהו-לפיד-בנט-ליברמן-חרדים תמיד יהיה יותר מוצלח.
זה הרגע לקום ולומר שאתה וממשלתך העתידית מקבלים את היוזמה הערבית כפי שהיא. בלי התחכמויות. היוזמה הזו, מ -  2002, מספיק מעורפלת כך שאפשר לתמרן בתוכה אם וכאשר יהיה פרטנר.

עצה 15: כל הכבוד, תפסת

בשבוע שעבר הודעת שוב שמפלגתך לא תשב בממשלה עם הרשימה המשותפת. לשם שינוי עשית מעשה נבון משני היבטים. ראשית, למדת שאתה צריך לדבר אל המטומטמים שבחרו לפיד-כחלון-ליברמן. והדעה המקובלת, אך לא מוכחת, היא שהם מחזיקים בדעה דומה. שנית, כל עוד אתה ממשיך בקו הזה אתה מקדם את הסיכוי של מרצ לעבור את אחוז החסימה. כל מי שיש בו טיפה של שמאל הגון בדמו מקבל בחילה מאמירה שכזו. וזה משפר את הסיכוי של מרצ להישאר בכנסת.

עצה 16: אתה והשאלה

בתוכנית טלוויזיה, שאל אותך דב אלבוים  אם אתה מאמין באלוהים. ענית בגיבוב  שטויות ולפיהן כל יהודי מאמין בהמצאה הזו (אלוהים). כאילו שכחת שהוא או היא התעלמו מהרס שני בתי מקדש שבהם עשו לו או לה מנגל, והלך לישון בין השנים 1933-45. נו, לדרגת טיפש כבר הגעת.

ויש לקח שאינו קשור לאלוהים. תלמד להשיב במה שיש לך לומר ולא להתייחס לשאלה עצמה. אתה פוליטיקאי ולא קתולי שהולך לווידוי אצל עיתונאי. שואלים אותך אם אתה מאמין שיש אלוהים? תשיב שזה עניין אישי – לא ציבורי. וככזה אין לו נגישות למערכת הפוליטית ורצוי שגם לא תהיה. בדיוק מה שהיית משיב אם היו שואלים אותך  באיזו תכיפות אתה מקיים יחסי מין.


עצה 17: תודה, אבל לא תודה

יש לך בעיה. קוראים לה אהוד ברק. זה היה אולי נחמד כשהוא תמך בך בבחירות המקדימות במפלגה. הקיבוצניקים, אומרים, אוהבים אותו כי הוא נתפס כרבין גמדי. ויש להם במפלגה משקל עודף. אבל עכשיו הוא לא נכס. הוא נאחס.
הוא היה ראש ממשלה מחורבן. עיקר הנזק היה באמירה שלו כי "אין פרטנר". בשביל מדיניות אין פרטנר לא צריך את מפלגת העבודה ולא אותך. נתניהו, בנט, כחלון ולפיד עושים את זה טוב יותר. אתה צריך להקרין שינוי, תקווה. לא את הבעס והכעס שמקרין ברק.
תרים אליו טלפון. תגיד לו כמה אתה מעריך אותו ותבקש שפשוט יסתום. במיוחד שיסתום כשהוא נשאל עליך. ואם הוא לא יכול להתאפק שידפוק הערה קטנה בגנותך.


עצה 18: שיעור אוסטרלי

זה היה בסדר גמור שאמרת שהשמאל שכח להיות יהודי. הוא גם שכח להיות ערבי. שמאל, כמה מצער, לא נמדד לפי הגזע/לאום/דת. אבל אם תצליח לקחת מלפיד עוד 2 מנדטים – יצאת גדול.
אז מה תגיד על גואטה? שכח להיות יהודי או לא? הח"כ לשעבר מש"ס נאלץ להתפטר כי השתתף בחתונה בין גברים. מתבקש שתבהיר אם אתה עם ש"ס או עם גואטה. איך עושים את זה?
 יש גם דוגמא רלבנטית  מאוסטרליה. הימין, מהסוג שלך של לפיד, כחלון והליכוד, בשלטון שם. רוב חברי מפלגת השלטון היו בעמדה של  ש"ס בסוגית הנישואין החד מיניים. הוחלט על משאל עם. 80% השתתפו – יותר מאשר בבחירות הכלליות. תודיע שתעשה משאל עם על שיוויון בנישואין נוסח אוסטרליה. ובשביל הקואליציה העתידית שלך מותר לך לומר שאתה נגד שיוויון, אבל שהבוחרים יחליטו.